Pět smyslu papouška

 

Zrak

Jako rychlí letci musí papoušci velmi dobře vidět. Vnímají svět o něco víc barevnější než my. Předpokládá se, že na určité barvy reagují zvlášť, například jsou papoušci, kteří odmítají červené věci. Papoušek vnímá 150 jednotlivých obrazů za vteřinu, člověk jen 16. Kdyby se tedy papoušek díval například na kreslený film, viděl by jednotlivé obrazy i tam, kde člověk vidí plynulý pohyb. Díky boční poloze očí na hlavě mají papoušci široký výhled a vidí své nepřátele i za sebou dost brzo, aby mohli utéct. Oblast, kterou vnímají obě oči současně, je jen velmi malá. Když papoušek pozoruje nějakou věc, proto otočí hlavu na stranu a dívá se na ni ji jen jedním okem.

 


Sluch

Papoušci nemají ušní boltce, které by jim překáželi při létání. Směrové slyšení proto není tak dobré jako u člověka. Přesto patří sluch k nejlépe vyvinutým smyslům papouška. Umí rozlišovat mnoho různých zvuků a tónů a dobře si je pamatuje. Poznává akustické signály i tehdy, když je slyšel už před dlouhou dobou.

 


Čich

O čichu papoušků se moc neví. Někteří odborníci se domnívají, že je asi tak jako u člověka.

 


Chuť

Papoušek má asi 30 chuťových pohárků a umí rozlišovat sladkou, kyselou, slanou a hořkou chuť. Jinak není úplně jasné, jak dobře je tento smysl vyvinutý.

 


Hmat

Díky svému hustému peří je papoušek dobře chráněný proti chladu a ránám, které většinou necítí moc silně. Nejcitlivější jsou nohy, kterými papoušek vnímá i to nejmenší chvění pod sebou. Tato schopnost ho varuje před blížícími se nepřáteli. Proto byste v žádném případě neměli postavit klec na elektrické přístroje (jako ledničku, pračku apod.), což je pro papouška velmi nepříjemné.

 

 
 
Článek autora webu