Severni Amerika

 
 

 


 

Každá země, stát nebo kontinent má své kouzlo.Jaké kouzlo si s sebou nese?

Severní Ameriku omývají vody Severního ledového oceánu, Tichého oceánu a také Atlantského oceánu na východě. 

 

Může se pyšnit označením Třetí největší světadíl, se svou rozlohou 24 709 000 km² . Severní Ameriku můžeme rozdělit na 23 nezávislých států a 21 nezávislých území. Pro Severní Ameriku je různorodé podnebí typické. Od polárního klima na severu přes mírný pás až k subtropům a tropům na jihu země. Podnebí je hodně ovlivňováno mořskými proudy a v zimě od severu vanou studené větry.  Anglický, francouzský a španělský jazyk zde převažuje.V Kanadě je za oficiální jazyk považována jak angličtina tak i francouzština.

 

Severní Amerika je známa pro svou rasovou multikulturu. Najdete zde bělochy, černochy, míšence, ale také Číňany. Původní indiánské obyvatelstvo zde bylo téměř vyhubeno.

Severní Amerika se může pochlubit čtvrtou nejdelší řekou na světě, která se vlévá do mexického zálivu – řekou Mississippi.  Známá je také řeka Svatého Vavřince, Yukon nebo Mackenzi. Niagárské vodopády snad není třeba nijak více představovat. Právě ony přitahují čím dál tím víc turistů, kteří obdivují pozoruhodné masy vody padající z obrovské výšky. Neméně slavná jsou sladkovodní jezera – Hořejší, Huronské, Michiganské, Erijské a Ontario.

Severní Amerika může nabídnou jak bohatou faunu, tak i floru. Artické pustiny, subpolární tundry, severokanadské jehličnaté lesy nebo travnaté prérie, po kterých pobíhají bizoni jsou jistě cenným bohatstvím tohoto kontinentu. Typickým zvířetem je puma americká nebo sob.

Severní Amerika toho ale může nabídnout mnohem víc, než jen krásnou krajinu a čisté ovzduší. Příroda byla k tomuto kontinentu zvláště štědrá, a proto může nabídnout nejen ropu, zemní plyn a uhlí, ale i uran, železo, stříbro a drahé kovy.

Co se týče zemědělství, lidé zde mají velké plochy velmi úrodné půdy, na kterých pěstují obiloviny, rýži, tabák, sóju, bavlník a jiné velmi žádané produkty.

 

Obyvatelstvo Severní Ameriky se vyznačuje vysokou gramotností a také vysokým přírůstkem, za který vděčí zvláště  zvýšené porodnosti, sníženému počtu úmrtí, ale také i přistěhovalectví.

Jestliže váháte, který kontinent prozkoumat, Severní Amerika vám může nabídnout od všeho trochu. Proto neváhejte a běžte prozkoumat přírodní krásy Severní Ameriky, jistě nebudete litovat.

 

 

Převzato z internetu a upraveno autorem internetových stránek