Zkušenosti s chovem křepelek japonských

O křepelkách japonských toho najdete mnoho, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. Také jsem je četl a řeknu vám, že mnohé informace se skutečností nesedí a o mnohých problémech se vůbec nezmiňují. Proto bych se právě na to chtěl soustředit v tomto článku.

Koupě křepelek

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem. Jejich cena není vysoká, jediné co je dražší je doprava. Pokud neuvažujete o chovu (ten se nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a nesnesou vám ani vejce. Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy.


Obydlí

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Jako podestýlka mohou posloužit hobliny nebo sláma. Čistit je vhodné po 2 týdnech. Teplota pro snášení musí být minimálně 15 °C pro mladé křepelky u starších je nutná vyšší. Minimální teplota , beze snůšky, pro chov je 10 °C. Pod 10 °C jsou již křepelky jen schoulené a nevykazují nějakou zvláštní aktivitu. Světlo je pro snášení velmi důležité. 8 hodin tma, 16 hodin světlo je optimum. Křepelky budou snášet k večeru (není problém koupit programovatelnou zásuvku a zapojit do ni zářivku). Křepelky nepotřebují pro snášení žádné budky. To je sice pravda, ale pokud jim nějaké vhodné úkryty uděláte, máte po problému s hledáním vajíček. Křepelky je totiž instinktivně schovají právě tam a sběr je jednoduchý.


Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice. 10kg vystačí 7 křepelkám na měsíc a půl. Nedoporučuji jim dávat nějaké zbytky z oběda, mohou dostat průjem a snůška je ta tam. Ale neuškodí uvařit jim vajíčko natvrdo, nebo jim dát nakrájené listy čerstvého salátu.


Umělý odchov

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Pokud chcete za každou cenu mít svůj vlastní chov, tak potřebujete kvalitní chovný základ. 10dnů stará vejce a líheň co má vše automatické. Teplota je stejná jako u všech ptáků 37,5 °C. Vylíhlá mláďata jsou velmi citlivá na teplo a potřebují stálou teplotu nad 30 °C . V prvních dnech jim nestačí nějaká umělá kvočna, kde mají teplotu okolo 40 °C a mimo ni pak 20 °C. V takovém prostředí porostou bídně a pomalu, budou i menší. Na krmení a jeho obsahu N látek také nešetřete.


Možné problémy v chovu

Křepelky nejsou úplně bezproblémové, jak se může zdát. Např. Při snůšce se někdy při velkém vejci objeví trochu krve. Ostatní křepelky si toho všimly a začali klovat do kloaky svou kamarádku tak dlouho, dokud málem nevykrvácela. Nebo při přepeřováni se mohou objevit holá místa na těle. Když začnou nová pera růst, láká to natolik ostatní členy hejna, že nová pera stále ukusují a křepelka se nikdy neopeří. Tyto problémy jsou spojené s malým prostorem, nedostatkem přirozeného krmiva a také šlechtěním. Pokud bude mít 10 křepelek výběh tak 2x2m, tyto problémy zmizí. Křepelky se jako většina drůbeže rády popelí. Pokud jim dáte k dispozici malý tác s hlínou, z 80% uspokojíte jejich přirozené potřeby. Při doplnění hejna o nového jedince musíte být opatrní. Nejprve nového jedince dejte do výběhu v kleci ať si zvyknou. Tak například: Křepelák šikanoval slepičky tak dlouho, že už mněly holá místa na těle. Musel jsem ho dát na chvíli pryč. Poté co se křepelky opeřily, jsem kohoutka přidal zpět, všechny slepičky se na něho vrhly až mu do krve vyklovaly rány na hlavě. Nebo: Sestavil jsem skupinu křepelek - 3 slepičky jeden kohoutek - byli ještě pohlavně nedospělí. Při přepeření byla jedna slepička světlejší a kohoutek ji tak šikanoval, že musela jít pryč.

Křepelka odstraněná z hejna je celkem hlučná. Ve venkovní voliéře je volání osamělé křepelky slyšet v noci i stovky metrů daleko (ve volném prostoru).

Vajíčka

Křepelčí vajíčka jsou malá. Pokud byste je chtěli objemově srovnávat se slepičími, pak 5 vajíček je asi jedno slepičí malé 60g, 7 vajíček je jedno slepičí velké 70g. Jinak jsou vajíčka chutnější a mají jemnější chuť než slepičí.