Vápenka

05.01.2012 20:01

Vápenka je nemoc postihující především andulky. Není nijak závažná a lze ji snadno léčit.

Příznaky:

Hrubý, drsný povrch zobáku, ozobí, popř. i nožek a okolí očí.

Takto vypadá vápenka v počátečním stadiu:

Obrazek

 

 

V pokročilejších stádiích může nosní dírky ptáka částečně ucpat hnědý sekret.

Původce nemoci:

Původcem nemoci jsou mikroskopičtí roztoči, kteří si pod kůží postiženého ptáka "vrtají" chodbičky. Důsledkem toho je právě ozobí a zobák zbrázděný těmito "chodbičkami".

Léčba:

Léčba vápenky je zcela jednoduchá. Účelem léčby je udusit pod nátěrem nějaké neprodyšné látky roztoče, kteří nemoc způsobují. Můžeme na to použít např. stolní olej, sádlo nebo máslo. Asi nejjednodušší je použití stolního oleje, do kterého namočíme vatovou tyčinku (požívanou v kosmetice), a potíráme jím postižená místa. Toto opakujeme 2 - 3 krát denně po dobu nejméně 5 dní.

Co dělat po skončení léčby?

Jakmile se nemoci zbavíme, je nezbytné důkladně vydezinfikovat celou klec či voliéru, kterou pták obýval, aby se znovu nenakazil. Zvláště důležité je vyměnit bidélka, protože právě pod kůrou se roztoči s oblibou schovávají.

Prevence:

Jako prevence může sloužit jedině důkladná hygiena chovatelského zařízení a důkladná prohlídka nově zakoupených jedinců, zda vápenku nemají. S největší pravděpodobností ale výskytu této nemoci ve svém chovu stejně jednou nezabráníme.