Alexandr velký

(Psittacula eupatria)

Třída:  Ptáci (Aves)
Řád:  papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:  papouškovití (Psittacidae)
Druh:  Alexandr velký (Psittacula eupatria)
Výskyt:  Cejlon, východní Afghanistán a západní Pákistán
Velikost:  58cm
Hmotnost:  220-250g
Kroužek:  7,5mm
Počet vajec:  2-4
Inkubační doba:  28-30 dní, vylétávají 7-8 týdnů
Rozměry budky  30x30x70 d-š-v vletový otvor 9 - 10 cm
Cena:  2500-4000 Kč za odchov

 

 

Alexandr velký.Rozlišování pohlaví
Samičce chybí obojek a prostřední ocasní pera má kratší.
Povaha
Alexandr velký si tolik nelibuje ve společnosti jako jiní ptáci. Nejlepší je pořídit si pár, který ubytujeme v samostatném výletu.
Chovatelské zařízení
Alexandři velcí rádi létají. Umístíme-li je do dlouhého výletu o minimální délce 5 metrů, mají možnost si pořádně protáhnout křídla. Tento druh obydlí je pro udržování jejich celkové kondice nejvhodnější. Na šířce výletu tolik nezáleží, ideální je jeden metr, nebo dokonce i méně. Konstrukce výletu musí být pevná a pletivo opravdu silné. Tito ptáci mají silné zobáky a zanedlouho by se nedostatečně upevněným nebo příliš jemným pletivem pro-klovali. Vzhledem k jejich zálibě v klování nemá smysl voliéru nebo výlet osazovat rostlinami.
Klimatické podmínky
Pokud mají ptáci možnost úkrytu před mrazem v dobře izolovaném přístřešku, není vytápění v zimních měsících obvykle nutné.
Potrava
Jako základ je vhodná směs pro velké papoušky, ale kromě toho krmíme ptáky každý den trochou čerstvého zeleného krmení (plevely) a ovocem (jablko, hruška). Malé porce vaječné směsi jsou žádoucí, především v hnízdním období. Abychom uspokojili jejich potřebu klovat, zásobíme ptáky pravidelně vrbovými větvičkami a čerstvými (nestříkanými!) větvičkami ovocných stromů. Ptáci také vždy musí mít k dispozici dostatek gritu a písku na trávení.
Denní činnost
Alexandr velký rád neustále něco oklovává. Budeme-li mít trpělivost, mohou se s námi tito inteligentní ptáci po určité době spřátelit. Velice milují dešťovou sprchu. Pokud to není možné, ocení alespoň pravidelné rosení rozprašovačem na pokojové rostliny.
 

Alexandr velký.

Hnízdění
Alexandr velký pohlavně dozrává teprve v pěti letech. Ideálním hnízdem je pro něj velký dutý kmen, ale také se spokojí s vyrobenou budkou. U tohoto druhu hnízda položíme na dno silnou vrstvu navlhčené rašeliny nebo ztrouchnivělého dřeva. Kmen nebo budka musí mít průměr nejméně 30 centimetrů o výšce 60 centimetrů. Průměrnou snůšku představují 2 až 4 bílá vejce, na kterých samička sedí 26 až 30 dnů.
Ve věku dvou měsíců vylétají mláďata z budky. Tehdy se ještě neumějí o sebe zcela postarat a rodiče je musí určitou dobu přikrmovat a vodit. Mláďata se podobají samičkám.
Může trvat dva roky i déle než se samečkové převlečou do šatu dospělých.
Mutace
Existují různé barevné mutace tohoto druhu jako lutino, modrá a isabela.