Papoušek zpěvavý

(Psephotus heamatonotus)

Třída:  Ptáci (Aves)
Řád:  papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:  papouškovití (Psittacidae)
Druh:  Papoušek zpěvavý (Psephotus heamatonotus)
Výskyt:  Vnitrozemí jihovýchodní Austrálie
Velikost:  27 cm (včetně ocasu)
Hmotnost:  65 g
Kroužek:  4,0-4,5 mm
Počet vajec:  3-6
Inkubační doba:  19 dní, mláďata vylétají po 30 dnech
Rozměry budky 22-22-30 d.š.v vletový otvor 6 cm
Cena:  200 Kč přírodní, 300 Kč lutino, skořice 250 Kč

Papoušek zpěvavý

 

Papoušek zpěvavý, sameček.

Papoušek zpěvavý, samička.

Papoušek zpěvavý, lutino.

Papoušek zpěvavý, olivově zelený strakatý.


Rozlišování pohlaví
Samečkové mají daleko výraznější zbarvení. U samiček kromě toho většinou chybí červená barva na kostřci nebo má velice slabý odstín.
Povaha
Tyto ptáky je nejlepší chovat v páru. Chov těchto ptáků ve skupince je většinou neúspěšný vzhledem k jejich agresivitě.
Chovatelské zařízení
Papoušek zpěvavý rád létá, a proto také nepatří do omezeného prostoru bytu. Doporučuje se zhotovit mu voliéru o minimální délce tří metrů (šířka není tak podstatná). I přesto však papouška zpěvavého můžeme dočasně umístit do prostorné klece.
Klimatické podmínky
Mají-li ptáci k dispozici izolovaný vnitřní úkryt a venkovní výlet na chráněném místě, nemusíme ptákům jejich obydlí za zimních měsíců vytápět.
Potrava
Těmto ptákům dáváme směs semen pro střední papoušky, kterou eventuálně doplňujeme menším množstvím zeleného krmení a senegalským prosem v klasech. V hnízdním období si tito papoušci rádi pochutnají také na troše vaječné směsi. Vždy musí mít k dispozici dostatek gritu a písku na trávení, aby se mohli podle potřeby zásobit.
Denní činnost
Tito populární papoušci mají obvykle klidnou povahu a projevují se melodickým hlasem. Často je spatříme na dně voliéry, kde si částečně hledají potravu.
Hnízdění!
Tito ptáci patří k nejproduktivnějším papouškům často vyvedou více než jednu snůšku za sezónu. Jejich odchov je celkem nenáročný. Vhodné hnízdo má průměr nejméně 20 centimetrů při výšce 35 cm. Pár si nesplétá hnízdo. Na dno můžeme položit vrstvu vlhkých pilin.
Samička snáší 4 až 6 bílých vajec, na kterých sama sedí po dobu 18 až 20 dnů. Mláďata vylétají po 4 týdnech z budky, a dokud se o sebe nebudou umět zcela postarat, musí je vodit a přikrmovat rodiče. Jakmile mláďata dospějí, sameček je zpravidla už nestrpí ve své blízkosti. Je proto ďůležité je včas odchytit.
Mutace
Kromě pastelové a žluté mutace jsou známé také mutace modrá, skořicová, lutino a straka. Tyto barvy se také mohou vyskytovat v pastelových odstínech.
Zajímavosti
Papoušek zpěvavý je známý svými pečovatelskými schopnostmi. Bez problémů vychová kromě svých potomků také mláďata jiných, podobných australských papoušků.
 

Papoušek zpěvavý, zelený pastel.