Rosela Slámožlutá

(Platycercus flaveolus)

Třída:  Ptáci (Aves)
Řád:  Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:  Papouškovití (Psittacidae)
Druh:  Rosela slámožlutá (Platycercus flaveolus)
Výskyt:  jihovýchodní Austrálie
Velikost:  31-34 cm
Hmotnost:  130g
Kroužek:  5,5-6 mm
Počet vajec:  4-6 ks
Inkubační doba:  21 dní, po 5 týdnech vylétávají mladí
Rozměry budky 30-30-60 d.š.v vletový otvor 8 cm
Cena:  1000-1500Kč/odchov


 

Rosela slámožlutá

 


Rozlišování pohlaví
Samečkové jsou celkově mohutnější než jejich samicí protějšky.
Povaha
Tito ptáci se dají nejlépe chovat v páru. Soužití s jedinci svého druhu i s jinými velkými papoušky vyvolává u samečků často problémy.
Většina jedinců tohoto druhu však při dostatku prostoru soužití zvládá.
Chovatelské zařízení
Těmto ptákům dobře prospívá venkovní voliéra o délce nejméně dvou metrů a šířce nejméně 80 centimetrů.
Klimatické podmínky
Rosela slámožlutá je poměrně otužilý pták, který je na naše mírné podnebí dobře připravený. Za zimních měsíců však ptáci musí mít k dispozici vnitřní úkryt před mrazem.
Potrava
Jako základ jim dáváme kvalitní krmivo pro střední papoušky, které můžeme doplňovat malými dávkami ovoce, bobulí a plevelů. Tito ptáci musí mít vždy k dispozici grit a písek na trávení, aby se jím podle libosti mohli zásobit.
denní činnost
Rosely slámožluté jsou čilí a inteligentní ptáci, kteří rádi létají i šplhají. Často je lze spatřit na dně voliéry, kde si částečně hledají potravu. Za teplých letních dnů jim musíme několikrát denně poskytnout koupel v čerstvé vodě. Mají celkem příjemný hlasový projev.
Hnízdění
Pokud usilujeme o odchov rosely slámožluté, je nejlepší umístit jejich pár do samostatné voliéry. Budka musí mít průměr 25 centimetrů i více a výšku minimálně 45 cm. Velikost snůšky je 4 až 6 vajec, na kterých sedí samička asi po dobu tří týdnů. Samička v této době z vajec téměř nevstává. Když mláďata dosáhnou pátého týdne života, opustí hnízdo a asi po 16 měsících získají konečné zbarvení.