Ara Červenoramenný

Ara Nobilis
 

Vzhled

Samec je celkově zelený, na spodní části těla žlutější, čelo a přední část temene má modré. Okraj křídla a velké spodní krovky křídelní jsou červené, ostatní spodní krovky křídelní zelené. Spodní strana ocasu a letek je tmavě olivově žlutá, nahá lícní oblast bílá, zobák tmavě šedý, duhovka tmavě oranžová a běháky tmavě šedé.

Samice je zbarvena obdobně jako samec. Mláďata mají zobák černý,čelo a přední část temene bez modré,ohbí a okraj křídla bez červené barvy.Spodní křídelní krovky má ara červenoramenný červené,duhovka je hnědá.

Rozšíření

Východní Venezuela, jižní a východní Brazílie.

1. Ara červenoramenný venezuelský (Ara nobilis nobilis)
Velikost: 30 cm
Rozšíření: Guayana, východní Venezuela a v Bolívii severně od řeky Amazonky ve státech Roraima a Pará.

2. Ara červenoramenný amazónský (Ara nobilis cumanensis)
Velikost: 33 cm
Rozšíření: Brazílie, jižně od řeky Amazonky ve státech Pará, Maranhao, Piauí a Bahia.

3. Ara červenoramenný jižní (Ara nobilis longipennis)
Velikost: 35 cm
Rozšíření: Brazílie-státy Mato Grosso,Goiás, Minas Gerais, Sao Paolo a Espírito Santo.

Ornitologové jihoamerického kontinentu uvádějí, že tento nejmenší zástupce rodu Ara, zvaný také ara Hahnův, není nikde příliš rozšířen. Nominální forma byla pozorována v pralesích na kokosových palmách. Ostatní poddruhy se zdržují více v savanách a ve stepích. Nejčastěji je spatříme v pobřežních oblastech nebo podél toků řek. S oblibou vyhledávají rozličné plody, bobule a květy stromů. Občas zalétávají i do ovocných sadů. Pochoutkou jsou pro ně semena kujava. V Guayaně hnízdí od února do června. Na jednom stromě byla nalezena i dvě hnízda. Snůšku tvoří 3-4 vejce.Hlasitě se projevují především za letu.