Rosela pennantova

(Platycercus elegans)

Třída:  Ptáci
Řád:  papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:  papouškovití (Psittacidae)
Druh:  Rosela pennantova (Platycercus elegans)
Výskyt:  jižní a východní Austrálie
Velikost:  až 36 cm (včetně ocasu)
Hmotnost:  122 - 169 g
Kroužek:  6,0 mm
Počet vajec:  4 - 6
Inkubační doba:  19 - 21 dnů, 2x ročně
Rozměry budky 49-34-34 d.š.v vletový otvor 8 cm
Cena:  800-1200 Kč za mladé přírodní ptáky

 

Rosela Penantova.

Rosela Penantova, modrá mutace.

Rosela Penantova. Mladý pták s charakteristickou zelenou kresbou.

Rosela Penantova, žlutá mutace.


Rozlišování pohlaví
U těchto ptáků je velice obtížné odhalit rozdíl mezi oběma pohlavími. Celkově jsou samičky o trochu menší a mají užší hlavu a zobák.
Povaha
V přírodě jsou rosely Penantovy společenští ptáci, kteří žijí mimo období hnízdění ve skupinách. Ve voliéře je však lepší chovat pouze jeden pár, eventuálně ve společnosti nepříbuzných druhů.
Chovatelské zařízení
Rosele Penantově se výborně daří ve venkovní voliéře, ale také jí stačí prostorná pokojová voliéra. Zařízení musí být velice pevné, aby dlouhodobě čelilo silným zobákům těchto ptáků.
Klimatické podmínky
Tito barevně bohatí ptáci jsou odolní a mohou v zimních měsících bez problémů přečkat ve venkovní voliéře. Musí však mít možnost vnitřního úkrytu před mrazem.
Potrava
Rosela Penantova se živí krmivem pro střední papoušky a také si pochutná na malých kouscích ovoce, bobulích a čerstvých plevelech. Nikdy jí nesmí chybět zásoba gritu a písku na trávení.
Denní činnost
Rosely Penantovy jsou temperamentní a pohybliví ptáci, kteří létají i šplhají. Rádi se koupou, hlavně za teplých letních dnů. Ptáky umístěné ve vnitřních prostorách bychom měli denně rosit vodou z rozprašovače. Pokud se k nim budeme chovat ohleduplně, dají se poměrně dobře ochočit. Jejich hlasový projev je různorodý a celkem příjemný. Nejsou vyhlášené svým křikem, zato však rády klovají.
Hnízdění
Odchov rosely Penantovy je celkem jednoduchý. Pár umístíme do samostatné voliéry a připravíme mu uzavřenou budku s průměrem 30 centimetrů a o výšce asi 40 až 50 cm. Pokud zpozorujeme, že se sameček samičce dvoří, dáváme dobrý pozor, jestli samička jeho výzvu opětuje. Pokud ne, je lepší pár na určitou dobu oddělit. Pokud to neuděláme, umí být sameček k samičce velice agresivní.
Průměrná snůška obsahuje 4 až 6 bílých vajec. Asi 21 dnů na nich sedí samička. Krmení mláďat provádějí oba rodiče. Přibližně v pěti týdnech mláďata opouštějí budku. Rodiče je dále krmí a vodí až do osmi týdnů života. Mláďata ještě nemají stejnou barvu jako rodiče a jsou převážně zelená. Na konečné zbarvení si budou muset ještě asi rok a půl počkat.
Mutace
Jsou známé různé mutace tohoto ptáka. Velice přitažlivou a populární variantou je modrá rosela Penantova. Méně známé jsou žluté a skořicové mutace.
 

Rosela Penantova