Chovatelská literatůra

Zdroj .Stan. Horsák

• Papoušci Austrálie I.
Milan Vašíček

První svazek této série je věnován austrálskym druhům - rozelám, neofémam, a zástu
pcům rodu Psephotus.

Počet stran: 184 stran
Formát: 160 x 235 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná
• Papoušci Austrálie II.
Milan Vašíček

Druhá kniha v pořadí z 8-dílné edice Milana Vašíčka Papoušci světa.
V téhle monografii se autor věnuje andulkám vlnkovaným a korelám chocholovatým. Přehled zahrnuje všechny druhy papoušků, kteří žijí na austrálském kontinentu včetně podčeledě Nymhicinae. Do přehledu jsou zařazeny i tyhle rody Platycercus, Psephotus a Neophema.
Systematický přehled australských papoušků:
Papoušek různobarvý
Papoušek královský
Papoušek červenokřídlý
Papoušek nádhernýBarnardi
Andulky
Korely
Počet stran: 160 stran
Formát: 160 x 235 mm
Jazyk: češtinaVazba: pevná
• Arové a Aratingy
Milan Vašíček

Milovníkům a chovatelům papoušků se dostává do rukou odborná kniha známého autora Milana Vašíčka, tentokrát o papoušcích Jižní Ameriky. Jedná se o třetí díl osmidílné série "Papoušci světa". Kniha se zabývá nejen systematickými. zoologickými a zoogeografickými aspekty zásupců řádu Psittaciformes z Latinské Ameriky, ale především chovem, výživou a rozmnožováním. Obsahuje neocenitelné informace, které autor získal za více jak padesát let studia života, chovu a odchovu papoušků. Velkým kladem knih Milana Vašíčka je, že u daných druhů upozorňuje na jejich zařazení do CITES I nebo CITES II a na dodržování předpisů o podmínkách dovozu a vývozu těchto ohrožených druhů.

Počet stran: 180 stran
Formát: 160 x 235 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná
• Amazónci a amazoňané
Milan Vašíček

Čtvrtý díl monografie zahrnuje dvě atraktivní a poměrne často chované skupiny papoušků jihoamerického kontinentu - amazoňany a amazónky. Jejich chov je oblíbený u chovatelů na celém světě.

Počet stran: 192 stran
Formát: 235 × 160 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná
• Papoušci Latinské Ameriky
Milan Vašíček
Pátý díl zahrnuje druhy jihoamerických papoušků, kteří nebyli popisovaní ve III. a IV. dílu. Zvlášť v poslední době sa u nás chovají druhy, které sa ješte v 70. letech minulého století neobjevovali, popř. byli velkou vzácností.

Počet stran: 192 stranFormát: 235 × 160 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná
• Papoušci Oceánie
Milan Vašíček

Sedmý svazek odborné série knih o papoušcích světa je věnována nestorům, pap
oušínkům, loríčkům, madům, kakrikům, kakapovi. Na celé sérii není unikátní jen podrobné zpracování, rozvedené do všech detailů života a chovu jednotlivých druhů papoušků ale také kompletní barevná příloha všech papoušků světa. V tomto svazku nalezne čtenář nejen druhy, které se častěji (kakariki rudočelý a žlutočelý) nebo řidčeji (papoušek amboinský, papoušek karmínový, papoušek různobarvý) chovají ale také druhy vzácné, kterým hrozí vyhubení nebo vyhynutí. Každý kdo má zájem se seznámit se životem, chovem, rozmnožováním a dalšími zajímavostmi o jednotlivých druzích papoušků, nalezne v této knize, stejně jako v ostatních dílech, vše potřebné v dostatečně podrobném a širokém rozsahu. Lze zde najít odpovědi na mnoho otázek, seznámit se s biologií jednotlivých druhů, u některých s barevnými mutacemi apod. Velkým kladem knih Milana Vašíčka je, že u daných druhů upozorňuje na jejich zařazení do CITES I nebo CITES II a na dodržování předpisů o podmínkách dovozu a vývozu těchto ohrožených druhů.

Počet stran: 166 stran
Formát: 150 x 230 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná, celobarevná publikace
• Papoušci Afriky a Asie
Milan Vašíček

Kniha zahrnuje druhy rodů Coracopsis, Psittacus, Piocephalus, Agapornis, Loriculus a Psittacula. V poslední době se do našich chovů dostali vazové rodu Coracopsis, kteří byli u nás i odchováni. Vzrostl i počet chovaných a odchovaných žaků (Psittacus erithacus). Mnoho chovatelů se specializuje na chov alexandrů rodu Psittaculla. Nejčastěji chovanými papoušky z etiopsko-orientální oblasti jsou menší druhy rodu Agapornis.

Počet stran: 196 stran
Formát: 160 x 230 mm
Jazyk: češtinaVazba: pevná
• Kakaduové a Loriové
Milan Vašíček

Dostává se Vám do rukou poslední, osmý díl knih o papoušcích, který se zabývá čeleděmi Cacatuidae a Loriidae. Uzavírá se tak série autora Milana Vašíčka, jejíž rozsah nemá v naší vlasti obdoby. Celé dílo popisuje život všech druhů papoušků ve volné přírodě jejich domovin, zabývá se způsobem chovu v zajetí - v klecích a voliérách a podává řadu nových, málo známých nebo dosud nepublikovaných poznatků. Jde především o návody ke správnému, zdravému a úspěšnému chovu, jako je popis vhodných chovatelských zařízení, složení krmiv, způsoby odchovu mláďat, mutační formy aj. Velkým kladem je vyobrazení každého uvedeného druhu na fotografii, vyjimečně i v malbě. Geografické rozšíření znázorněné na mapkách samozřejmě nechybí. Velkým kladem knih Milana Vašíčka je, že u daných druhů upozorňuje na jejich zařazení do CITES I nebo CITES II a na dodržování předpisů o podmínkách dovozu a vývozu těchto ohrožených druhů.

Počet stran: 230 stran
Formát: 150 x 230 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná, celobarevná publikace
• Agapornisové a jejich mutace
Milan Vašíček

Agapornisové podobně jako andulky a korely patří k nejznámějším a nejpočetněji chovaným papouškům. Jejich monotematické publikace byly vydány v mnoha zemích. Jelikož je u nás o tuto odbornou literaturu mezi chovateli stále velký zájem, dostává se na trh již třetí vydání.
Tato publikace poskytuje chovatelům nejnovější poznatky týkající se chovu všech druhů rodu Agapornis. Jsou zde i poslední informace z oblasti genetiky včetně nejnovějších mutací chovaných v ČR a na Slovensku, ale i v zámoří. Maximálně byla zkvalitněna i obrazová část.

Počet stran: 209 stran
Formát: 160 x 236 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
 
• Moje andulka a já
Birmelin/Weglerová

Publikace s přílohami na rozkládacích stránkách. Moc zajímavých testů, aby andulka byla zdravá a cítila se dobře.

Počet stran: 63 stran
Formát: 200 × 165 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• Andulka
Kurt Kolar

V této celobarevné knize, plné krásných fotografií vás autor seznámí se vším, co potřebujete vědět, abyste se uměli o svou andulku opravdu dobře postarat - jak jí zařídit dostatečně velké a zajímavé bydlení, ve kterém můžete pozorovat její svět, čím a jak ji zdravě a správně krmit, jak se jí postarat o zábavu a partnera a jak rozpoznat možné nemoci a problémy. Naučíme vás, jak svou andulku ochočit, spřátelit se s ní a jak se můžete společně bavit. V knize navíc najdete i "Kurz mluvení" a řadu dalších informací, tipů a návodů. Knihu Andulka napsal Dr. Kurt Kolar, zoolog, vědecký pracovník, bývalý ředitel zoologické zahrady v Schönbrunnu ví přesně, co andulky potřebují.

Počet stran: 64 stran
Formát: 170 × 210 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná

 
• Andulka - Jak na to (Papoušek vlnkovaný)
Annette Wolter

Než si andulku pořídíte: Jak žijí andulky v přírodě a na co je třeba myslet při výběru.
Správný chov a péče: Co všechno vaše andulka po
třebuje, aby se cítila dobře. Vhodná péče a zdravé krmení.
Naučte se andulkám rozumět a zaměstnávat je: Jak získáte důvěru své andulky. Nové nápady ke hrám a kurz na podnícení řečového talentu. Extra pro děti: Zajímavé informace o životě andulek.
Řešení problémů: Jak správě reagovat, nastanou-li při chovu andulek problémy.
Právní otázky: Odpovědi na všechny otázky k chovu andulek z právního hlediska.
Knihu doplňuje 40 okouzlujících barevných fotografií a 30 kreseb ze života andulek.

Počet stran: 60 stran
Formát: 165 x 200 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná

 
• Korely - Jak na to
Annette Wolterová

Tato příručka objasňuje jak by měl správný chov vypadat - aby papoušek byl zdravý a stal sa přítulným. S mnohými praktickými radami které sa dotýkají vybavení klecí, starostlivosti a jídelního lístku.

Počet stran: 60 stran
Formát: 165 × 200 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• AMAZÓNCI rodu Pionus
Rosemary Low

Autorka, přední ornitoložka a dlouholetá chovatelka papoušků, seznamuje chovatele s touto atraktivní skupinou papoušků, radí, jak postupovat při jejich chovu doma i ve voliérách a informuje také o jejich životě ve volné přírodě.

Počet stran: 78 stran
Formát: 145 x 198 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• AMAZÓNCI rodu Pionites
Rosemary Low

V knize naleznete rozsáhlé informace a poznatky o chovu tohoto sympatického rodu amazónků, které autorka získala ve své vlastní chovatelské praxi a při studiu života těchto papoušků ve volné přírodě.

Počet stran: 86 stran
Formát: 200 x 145 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• Agapornisové
Esther Verhoef-Verhallenová

Agapornisové jsou vysoce inteligentní a pestře zbarvení ptáci, kteří se jako domácí zvířata objevují v mnoha domácnostech. Nehodí se však pro každého. Kvůli svému založaní potřebují mnoho pozornosti a také rozptýlení. Nedostatek podnětů u nich může vést k problémovému chování, jako jsou křičení a klování. Tato příručka by vám tedy měla pomoci s rozhodováním, zda si agapornise pořídit, nebo nikoli, a měla by vám poradit, jak se o něj starat v případě, že se pro jeho chov skutečně rozhodnete.
V knize naleznete: druhy agapornisů, koupě agapornise, v
hodný příbytek, správná péče a potrava, výchova a socializace, předcházení nežádoucímu chování, zábavné činnosti a podněty, hračky, chov agapornisů, nemoci a odchylky.

Počet stran: 128 stran
Formát: 170 × 240 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná
• Agapornisové – kompletní průvodce
Dirk Van den Abeele

Kniha Agapornisové se zabývá chovem, výživou, veterinární problematikou chovu agapornisů, podává velice podrobné informace o mutacích a genetice. Mnoho zajímavého v knize najdou začínající i pokročilí chovatelé. Jde o mimořádnou publikaci, kterou velmi kvalitně přeložil ing. Martin Rašek, autor genetické kalkulačky.¨

Počet stran: 304 stran
Formát: 190 x 260 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná, celobarevná publikace
• Arové v přírodě i lidské péči
Rosemary Low

Světoznámá autorka, přední ornitoložka a dlouholetá chovatelka papoušků, seznamuje čtenáře se specifikami života arů v přírodě i lidské péči. Uvádí zde mnoho cenných informací o chovu a zdravotní problematice těchto vyjímečných papoušků. Text doprovázejí barevné fotografie.

Počet stran: 154 stran
Formát: 172 x 240 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná
• Arové v přírodě i lidské péči
Rosemary Low

Světoznámá autorka, přední ornitoložka a dlouholetá chovatelka papoušků, seznamuje čtenáře se specifikami života arů v přírodě i lidské péči. Uvádí zde mnoho cenných informací o chovu a zdravotní problematice těchto vyjímečných papoušků. Text doprovázejí barevné fotografie.

Počet stran: 154 stran
Formát: 172 x 240 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná
• Žako papoušek šedý
Annette Wolterová

Odbornice na papoušky Annette Wolter vysvětluje, jak správně chovat papouška šedého. Praktické rady z osobní zkušenosti autorky jsou doplněny poznatky chovatelů, zvěrolékařů a odborníků na chování zvířat. Zvláštní kapitola o tom, jak se naučit žakovi porozumět. 20 barevných fotografií a 20 kreseb.

Počet stran: 56 stranRozměr: 165 x 200 mm
Jazyk: česky
Vazba: brožovaná
 
• Proč můj papoušek?
Rosemary Low
Tato publikace vám pomůže lépe porozumět papouškům. Objasní některé rysy jejich chování a pokusí se poradit v situacích, kdy máte se svým papouškem problém. Mnoho problémů, kterým majitelé papoušků čelí, totiž pramení ze skutečnosti, že nerozumí základním prvkům psychologie a chování těchto fascinujících opeřených společníků. Autorka popisuje faktory, které ovlivňují chování tak, aby se majitelé papoušků mohli pokusit odvrátit běžné problémy, jakými jsou například vyškubávání si peří, nepřetržitý křik či bolestivé kousání. Světově uznávaná odbomice Rosemary Low odpovídá čtenářům na jejich dotazy, které obdržela za dobu delší než 25 let. Nyní, za pomoci rozborů a poukázání na její blízký vztah k jednomu konkrétnímu amazoňanovi, který je jejím společníkem více než 30 let, prezentuje podle abecedy seřazené odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy. S pomocí této velmi praktické a spolehlivé knihy budou majitelé, ať už mají jakékoliv zkušenosti, schopni žít se svými papoušky šťastně a ve větším souladu.

Počet stran: 172 stranRozměr: 151 x 216 mm
Jazyk: česky
Vazba: pevná
• Papoušek u nás doma
Miloslav Josefovič

Mnohá nedorozumění se svým opeřeným přítelem můžeme často zažít z nedostatku znalostí o jeho chování a mentálních schopnostech, neboť běžná chovatelská literatura se tímto pohledem příliš nezabývá. Před koupí papouška často netušíme, jak se může u nás doma projevovat a co od něj očekávat, proto se někdy cítíme zaskočeni chováním tvora tak výjimečného a citlivého, jakým je papoušek. Autor ve snaze pomoci chovatelům i jejich papouškům do této knížky shrnul své poznatky získané mnoholetým soužitím s papoušky jako domácími mazlíčky i z literatury. Prof. Z. Veselovský jeho rukopis ohodnotil slovy: "Domnívám se, že bude dobrou pomůckou pro chovatele papoušků, kterým takový pohled na své oblíbence trochu chybí."

Počet stran: 164 stran
Formát: 145 x 205 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• Černí kakaduové v přírodě i lidské péči
Neville a Enid Connorsovi

Praktická příručka manželů Connorsových (Austrálie) podává vyčerpávající informace o chovu černých kakaduů. Kniha obsahuje všeobecná chovatelská témata, jako jsou vyýživa a krmení, umělý odchov, mutace, papoušek jako společník, veterinární problematika a další.

Počet stran: 160 stran
Formát: 170 x 240 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná, celobarevná publikace
• ŽAKO – papoušek šedý
Milan Bartl

Kniha obsahuje mnoho užitečných informací z chovu žaků, odchovu mláďat, soužití s lidmi, příznaků nemocí a mnoho dalšího. Kniha je bohatě doplněná fotografiemi. Autor se s vámi podělil o své praxí získané a často neocenitelné zkušenosti.

Počet stran: 176 stran
Formát: 170 x 240 mm
Jazyk: čeština
Vazba: pevná, celobarevná publikace
• Papoušci - Co, Jak, Proč?
Deimer-Schütte, Anděrová

Co pijí papoušci? Jak se papoušci mezi sebou dorozumívají? Proč se nechávají papoušci ochočit? Zářivě zbarvení lori, společenské andulky, kakadu se svými nápadnými péry na chocholce – řád papoušků je pestrý a rozmanitý. Bioložka a ochránkyně přírody Petra Deimar-Schütteová představuje v této knize z řady CO-JAK-PROČ četné druhy papoušků a jejich životní zvyklosti. Informuje o problémech těchto fascinujících ptáků v jejich neustále mizejícím životním prostředí a zkoumá otázku, zda můžeme uchránit papoušky před vyhynutím. Čtenář se dovídá, co potřebuje papoušek v lidské péči a poznává obzvláště vzácná mláďata. Knihu doplnila bioložka RNDr. Romana Anděrová z pražské zoologocké zahrady.

Počet stran: 48 stran
Formát: 210 x 280 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• PAPOUŠCI umělý odchov mláďat
Rudolf K. Wagner

Autor, dloholetý chovatel papoušků, zejména afrických druhů, se dělí o své zkušenosti a poznatky, které mohou být velmi užitečnou pomůckou pro začátečníky. Publikace je určena všem majitelům papoušků, kteří dosud jen těžko sháněli důležité informace o snůškách, odchovu a ručním odchovu mláďat papoušků. Čtenář by z ní měl získat přehled, s jakými problémy se může setkat a o čem by se měl informovat předem, pokud o ručním odchovu papoušků uvažuje. Kniha zprostředkuje základní vědomosti, které jsou předpokladem ručního odchovu.

Počet stran: 112 stran
Formát: 145 x 210 mm
Jazyk: češtinaVazba: brožovaná
• Průvodce umělým odchovem ptáků
Roman a Barbora Mieslerovi

je publikací pojednávací o inkubaci vajec a umělém odchovu mláďat ptáků. Kniha shrnuje ucelené zkušenosti a dostupné informace o všech dílčích tématech, ať už se jedná o inkubační techniku, vývoj embrya ve vejci, podmínky zdárné inkubace nebo možnou pomoc při líhnutí i zhodnocení příčin neúspěchů. Stěžejní část knihy jsou podrobná doporučení k umělým odchovům mláďat (např. papoušci, pěvci, dravci, holubi, brodiví, zoborožci, tukani, turaka, hrabaví, vrubozobí apod.), s citlivým přihlédnutím k jejich rozdílným potřebám. U každé skupiny je obsáhle popsán chov i hnízdění dospělých ptáků. Součástí je i popis chorob typických pro danou skupinu ptáků i část pojednávající o imprintingu ( nevhodném vtištění na člověka) a o metodách jeho omezení. Celá kniha je doplněna množstvím fotografií, tabulek a grafů, vhodně doplňujících a rozvádějících daný text. V dodatcích knihy je soubor tabulek s výživovými hodnotami jednotlivých druhů potravy, které mohou být použity pro umělý odchov ale i pro chov dospělých ptáků. Českému čtenáři se tak dostává do rukou dílo, které je svým zaměřením i rozsahem ojedinělé i v zahraniční odborné literatuře. Kniha se tak stává nepostradatelnou pomůckou pro všechny chovatele exotického ptactva.

Počet stran: 253 stran
Formát: 210 x 295 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• Umělá inkubace a ruční odchov papoušků
Matthias Reinschmidt

Autor této jedinečné publikace působí od roku 2001 jako kurátor největší sbírky papoušků na světě v Loro Parque na ostrově Tenerife. Kniha komplexně popisuje problematiku inkubace vajec, líhnutí a umělého odchovu mláďat papoušků. Potěší každého, kdo se věnuje chovu papoušků, protože obsahuje praktické rady a informace. Tato publikace byla původně vydána v Německu v roce 2000 a měla mimořádný úspěch. Kniha je pro české čtenáře oproti původnímu vydání aktualizovaná o autorovy nejnovější poznatky a zkušenosti.

Počet stran: 128 stran
Formát: 210 x 297 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná, celobarevná publikace
• Amazoňané
Werner a Susanne Lantermannovi

Zkušení chovatelé amazoňanů a odborníci na slovo vzatí, Werner a Susanne Lantermannovi, vám poradí, jak by měl vypadat správný chov těchto překrásných papoušků. Všem začínajícím chovatelům dají mnoho praktických rad z vlastní zkušenosti - od umístění klece, přes potravu až po péči o zdraví nového přítele. Kniha přináší také 30 kreseb a přes 20 fotografií.

Počet stran: 56 stran
Formát: 165 x 200 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• Kakadu
Werner a Susanne Lantermannovi

Publikace poskytuje užitečné rady každému, koho tito nádherní papoušci učarovali a kdo s jejich chovem začíná. V knize najdete rady jak postupovat při koupi, kde lze kakadu koupit, jak vybrat zdravého jedince, jak ohlásit chov a mnoho dalšího.

Počet stran: 56 stran
Formát: 165 x 200 mm
Jazyk: čeština
Vazba: brožovaná
• Rosely a jejich mutace
Russell Pringle

Zatím nejrozsáhlejší publikace o roselách, která doposud vyšla. Komplexně pojednává o problematice chovu rosel a vyčerpávajícím způsobem popisuje současný stav výskytu mutací.
Z obsahu: chovatelská zařízení,výživa a krmení, výživové nároky, chov, péče o zdravotní stav. Poté zde naleznete jednotlivé druhy rosel s podrobným popisem: Rosela pestrá, Rosela žlutohlavá, Rosela žlutohlavá severní, Rosela žlutohlavá východní, Rosela černohlavá, Rosela žlutolící, Rosela pennantova, Rosela slámožlutá, Rosela adelaidská, Rosela žlutobřichá.

Počet stran: 214 stran
Formát: 170 × 241 mm
Jazyk: čeština
Vazba: vázaná
• Amazoňané
Rosemary Low

Publikace světoznámé anglické ornitoložky a chovatelky věnovaná jednomu z nejzajímavějších rodů papoušků, kteří jako společníci člověka nenajdou mezi ostatními papoušky sobě rovného. Kniha poskytuje nejen informace, které amazoňanům umožní prožít šťastný a zdravý život v péči člověka, ale přináší i mnoho informací o životě těchto papoušků ve volné přírodě. Nezapomíná ani na ochranářské projekty.

Počet stran: 322 stran
Formát: 151 × 217 mm
Jazyk: čeština
Vazba: vázaná

 

 

 

 

Malí a střední AUSTRALŠTÍ PAPOUŠCI

Autoři: Jörg Asmus & Werner Lantermann

Malé a střední druhy australských papoušků patří k nejčastěji chovaným opeřencům. Díky svým nádherným barvám a specifickému chování okouzlují stále více milovníků ptáků. V první části knihy se dozvíte vše důležité o biologii, chování, původu, chovu, péči, odchovu a také o ochraně australských druhů papoušků. Druhá část obsahuje podrobné portréty všech v současnosti uznávaných druhů a poddruhů malých a středních australských papoušků. Kniha je doplněna nádhernými fotografiemi.

 

Autor: 

Nejnovější publikace světoznámé chovatelky a autorky Rosemary Low.V knize shrnuje dlouholeté poznatky a zkušenosti o výživě. Autorka popisuje nejen širokou škálu krmiv, která jsou k dispozici, ale zabývá se i tím, jak můžete své ptáky krmit zdravějším způsobem, přispívajícím k lepším výsledkům v chovu a prodloužení jejich života. Tato kniha by měla pomoci chovatelům rozšířit jídelníček jejich opeřenců, poradit jim, jak krmit ptáky s ohledem na obsah živin v podávaných potravinách. Pestrá a vhodná potrava přispívá významným podílem k dlouhodobému zachování zdraví papoušků i drobného exotického ptactva, avšak je třeba mít na paměti, že obrovský význam má i pohyb, který brání vzniku obezity, a prostředí bez stresu