Krmení

 

Oves


Zkrmuji ho všem druhům, které ho ochotně přijímají. Dříve jsem zkoušel i oves loupaný (nahý). Ptáci však přijímali i obyčejný, kterému dávali dokonce přednost. Obilka ovsa obsahuje škrob, cukry, bílkoviny, olej.


  
Proso

Základ všech směsí zrnin pro malé a střední papoušky. V mém chovu ho konzumují naprosto všechny druhy. Dokonce i alexandři a aratingy. Pěstuje se v několika barevných varietách. Obsah škrobu je 62-66 %, bílkovin 11-13 %, tuku 4-5 %.
 
Pšenice

V suchém stavu ji přijímají pouze aratingy a alexandři, kteří dokáží tvrdou obilku silným zobákem rozdrtit. V naklíčené podobě má velkou oblibu u všech mých druhů. Obsahuje: 50 - 70 % škrobu, 12-16 % bílkovin, tuky 1,5-3 % , minerální látky 1,4-3 %.


Řepka

Občas ji vyloupne andulka či korela. Část krmné dávky však tvoří hlavně u drobných exotických ptáků: zebřiček, křepelek, holoubků. Obsahuje vysoké procento oleje (44 - 47 %), proto ji předkládám pouze v malém množství.
 
Semenec

Semeno obsahuje 25 - 34 % tuků a 22 - 25 % stravitelných bílkovin. Semenec se doporučuje zkrmovat především v zimním období. Přes léto pouze v malých dávkách nebo vůbec.
 
Slunečnice

Zkrmuje se černá, bílá a žíhaná. Pěstována je i ve velkozrnné formě pro větší druhy papoušků. Černá slunečnice obsahuje nejvíce oleje, bílá nejméně. Kromě andulek ji přijímají všichni moji papoušci. Předkládám pouze malé dávky, protože semeno obsahuje až 45 % rostlinného oleje, ale i bílkoviny a další prvky.
 
Směs na nakličování


Složení: slunečnice bílá (velkozrnná, malozrnná), slunečnice žíhaná (velkozrnná, malozrnná), čirok, dari, peluška, kardi, rýže, ostropestřec, katiang, kukuřice (žlutá, červená), pohanka, oves celý, dýně, semenec, soja, hrách (žlutý, zelený), pšenice, vikev.

Více informací na avicentra.cz
 
Směs pro velké papoušky-Delux


Složení: slunečnice bílá Kenya, slunečnice žíhaná velkozrnná, kardi, proso, lesknice, čirok, dari, oves celý, oves nahý, pšenice, semenec, pohanka, podzemnice, podzemnice loupaná, kukuřice žlutá, kukuřice červená, banánové chipsy, dýně, katiang, soja, hrách zelený, rýže, extrudované obiloviny, hrachové vločky, kukuřičné vločky, sušená mrkev, vitamínové perly.

Více informací na avicentra.cz
 
Směs semen pro malé papoušky

Míchám si ji sám z prosa, řepky a máku. Předkládám ji drobným ptákům, jakými jsou hlavně holoubci, křepelky a zebřičky. Dostávají ji i andule s korelami.

Směs semen pro střední papoušky

Skládá se ze slunečnice, kardi, ovsa a prosa. Přijímají ji rosely, alexandři, aratingy, kakarikové.


Světlice barvířská

Zrnina s velmi tvrdým semenem, přesto si s ní kromě andulek, dokáží poradit všichni moji papoušci. Často se jí také říká kardi a saflor. Semeno obsahuje 25 - 37 % oleje, 30 - 35 % bílkovin.
 
Vápenný grit

Svoji hrubou strukturou napomáhá rozmělnění potravy ve voleti a tím zvyšuje využitelnost přijímaného krmiva. Vysokým obsahem vápníku příznivě působí na tvorbu vaječné skořápky a kostní tkáně.
 vložil: Zbyněk Pokorný