Agapornis fišerův

(Agapornis fischeri)

Třída:  Ptáci (Aves)
Řád:  Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:  Papouškovití (Psittacidae)
Druh:  Agapornis fišerův  (Agapornis fischeri)
Výskyt:  Afrika
Velikost:  14-15 cm
Hmotnost:  42-58 g
Počet vajec:  4-6 ks
Inkubační doba:  23 dnů
 Rozměry budky 25x15x15   d.- š. - v. vletový otvor  5-7 cm

 

Agapornis Fišerův s krásným zabarvením a kresbou.

Agapornis Fišerův, blankytně modrý, přelitý.

Agapornis Fišerův, kobaltově modrá.

Agapornis Fišerův, lemovaný.



ROZLIŠOVANÍ POHLAVÍ
Obě pohlaví jsou identicky zbarvená. Samičky jsou často větší než samečkové, i když to není vždy pravidlem. Zkušený chovatel pozná rozdíl na vzdálenosti nožiček: samičky je mají více od sebe než samečkové.
POVAHA
Tyto ptáky můžeme chovat v páru, ale i v malé skupince. I když může ve skupince docházet k menším potyčkám, v prostorné voliéře se tento problém ztratí. Také v pokojové kleci můžeme chovat bez problémů dva jedince. Měli bychom si je však opatřit najednou, protože jedinec často není ochoten do klece přijmout nového vetřelce, což může mít katastrofální následky
CHOVATELSKÉ ZAŘÍZENÍ
Tyto barevně bohaté a zajímavé agapornise můžeme chovat v prostorné kleci i v pokojové či venkovní voliéře. Materiál na zařízení musí být velice pevný, protože tito ptáci jsou schopni se slabším pletivem ihned proklovat. U tohoto druhu příliš nezáleží tom, zda je klec nebo voliéra delší nebo spíš vyšší. Vzhledem k jejich ostrým zobákům nemá smysl do voliéry vysazovat rostliny.
KLIMATICKÉ PODMÍNKY
Tito odolní ptáci mohou klidně přezimovat venku. Dobře izolovaný vnitřní úkryt je však podmínkou.
POTRAVA
Ptáky druhu papoušík Fišerův krmíme směsí pro agapornise, kterou občas doplňujeme malými dávkami ovoce a zeleného krmení. V hnízdním období ptáci rádi konzumují vaječnou směs. Na jídelníčku nikdy nesmí chybět grit a písek na trávení.
DENNÍ ČINNOST
Papoušík Fišerův je živý, činorodý pták, který se pohybuje ve všech patrech voliéry. Rád nejen létá, ale i šplhá. Vyžaduje denně koupel - zvlášť za letních měsíců. Ptákům chovaným vevnitř musíme pravidelně poskytovat možnost koupání, a to i v zimě.
Abychom uspokojili jejich potřebu klovat, pověsíme do klece či voliéry pár vrbových větviček nebo konopný provaz.
HNÍZDĚNÍ
Ptáky tohoto druhu nesmíme nechat hnízdit před dosažením jednoho roku. Vhodná je uzavřená budka o rozměrech 25 x 25 centimetrů a o výšce asi 30 cm. Ptáci si splétají hnízdo z různých hrubších materiálů, například z větviček. Průměrná snůška je 3 až 5 bílých vajec, na kterých sedí po dobu 18 až 22 dnů samička. Asi ve stáří šesti týdnů mláďata vylétají z hnízda. Pak je rodiče ještě nějakou dobu vodí a přikrmují, ale jakmile se jednou osamostatní, narůstá šance, že je už rodiče ve své blízkosti nepřijmou. Mláďata proto raději včas odchytneme. Páry v dobré kondici dokáží vyvést i více snůšek za sezónu, což je u tohoto druhu poměrně časté. Abychom předešli přílišnému vysílení ptáků, bude lepší, když budky po druhé snůšce odstraníme. Mladí ptáci tohoto druhu se dají poznat podle černého kořene zobáku - někdy mají na zobáku také ještě červenou tečku.
MUTACE
Kromě divoké formy se pravidelně objevují také jiné barvy jako světle zelená a blankytně modrá, které se také mohou vyskytovat na pastelovém podkladě. Také se vyskytuje mutace lutino (žlutá s červenýma očima) a albino (bílá s červenýma očima). 

 

 

 

 

Agapornis Fišerův, mutace lutino.