Lori mnohobarvý

 

 

Třída: Ptáci (Aves)
Řád: Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: Loriovití (Loriidae)
Druh: Lori mnohobarvý (Trichoglossus haematodus)
Výskyt: Indonésie, Nová Guinea ...
Velikost: 25-30 cm
Hmotnost: 133 g
Kroužek: 6,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 23 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmeníPopis:

Čelo, temeno, uzdička, a brada jsou modravé až fialové, zbylá část hlavy tmavší hnědočerná. Límec je žlutozelený, prsa červená (u některých subspecií s červenomodrými příčnými pruhy), břicho tmavě zelené holeně a spodní ocasní krovky spíše žlutozelené. Hřbet, křídla, kostřec i rýdovací pera jsou zelená. Zobák a duhovka jsou oranžové až červené, noha šedavá. Mladí jsou tmavší, zobák mají hnědočerný, duhovku hnědou.

Výskyt:
Lori mnohobarvý obývá v mnoha subspeciích rozsáhlá území v Indonésii (ostrov Bali, Florea, Malé Sundy), Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy, Nové Hebridy, Novou Kaledonii, ostrovy Loyalty a široký vlhčí pás lesů od severu Austrálie přes východní pobřeží po jižní Viktorii a Tasmánii.

Život v přírodě:
Lori mnohobarvý žije v tropických deštných pralesích, narazit na něj lze i v otevřené krajině, v parcích a na zahradách ve městech. Někdy bez strachu zaletuje, na krmítka, kde je turistickou atrakcí. Často migruje za potravou, stále se drží v korunách stromů. Hnízdí v dutinách stromů v různou roční dobu, samice snáší 2-3 vejce, která sama zahřívá. Oba rodiče krmí 60 dnů.

Chov:
Jako první je zřejmě dovezl do Evropy botanik J. Banks, doprovázející v letech 1768 až 1771 slavného mořeplavce Jamese Cooka na jeho objevitelských cestách. Také u nás byl lori mnohobarvý vystavován velice dávno, na prvních slavných pražských výstavách exotických ptáků v letech 1879 až 1881. Chov se dlouho nedařil díky nárokům na krmivo. Dnes ke možné sehnat aklimatizované ptáky, kteří přijímají náhradní krmivo, nevadí jim ani občasné poklesy teploty k bodu mrazu a při dobré péči se rozmnožují. U nás je s úspěchem rozmnožovali např. v pražské zoologické zahradě.

Potrava:
Instantní krmení pro lorie, drobný hmyz, ovoce, bobule a divoké plody z přírody, ovocné šťávy, med, dětské kaše, naklíčená semena.

 

Jemní strávníci

Protože loriové jsou vázaní na nektar, pyl, mízu stromů, dužnaté plody, semena trav a larvy hmyzu, mají oproti jiným papouškům jinak utvářený jazyk. Je pokryt takzvanými papilami, které působí jako štěteček, a s jeho pomocí „smetají“ z květů nektar a pyl. Zvláštností je také pití vody. Svým dlouhým jazykem „vytahují“ vodu z misky, aniž se zobákem dotknou hladiny.