Střední Amerika

 
 

FLORA

Na severu a v horách převažují jehličnaté, případně smíšené lesy. V původních listnatých lesích dominují javory, jilmy, břízy a ořešáky. Podél Mexického zálivu rostou smíšené lesy se subtropickými druhy, jako tsugajsou platany, magnólie, různé druhy palem a přímo na pobřeží pak močálovité cypřišové lesy. Na jižní Floridě v bažinách Everglades je to zase hustý subtropický les a mangrovové porosty.
Na jihozápadě jsou poopouště a v nich se moc rostlin nevyskytuje. Rostou zde je porosty kaktusů, agáve a juky. magnólieV údolí Rocky Mountains rostou jehličnaté stromy, které ve vysokohorských polohách přecházejí v Alpínské louky. Suché náhorní plošiny a pánve pokrývají suchomilné kulenty. Lesy u tichomořské pobřeží jsou plné tsug, borovic(vejmutovek) a jedlí douglasek. Ale jižní Kalifornii a na svazích Sierry Nevady rostou až 100 m vysoké sekvoje, které jsou staré několik tisíc let.

FAUNA

Původní zvířena byla bohužel velice zredukována kolonizací. První evropští kolonisté s sebou přivedli do Ameriky koně, dobytek, ovce a další. Například také přivezli mnoho Evropských druhů ptáků- vrabce, špačky atd. Osadníci se v 19. století stěhovali na západ a vybíjeli statisícová stáda bizonů a vidlorohů amerických. Nyní jsou tyto druhy přísně chráněné medvídek mývala žijí prakticky jen v přírodních rezervacích. Mezi ohrožené druhy patří i orel bělohlavý, ovce tlustorohá a puma. Ve Spojených státech samozřejmě žijí i rozšířená zvířata.Těmi jsou jelenec viržinský, černý medvěd baribal, vlk, rys, medvídek mýval, skunk, vačice opossum a ondatra.
Severní jehličnaté lesy obývají: Los americký, jelen wapiti, liška, bobr, vydra a rosomák. orel bělohlavýV Appalčském pohoří můžeme najít zase sedm druhů mloků. V pouštích žijí hlavně hlodavci ( např. psoun prérijní) a ve stepích jsou jako doma kojoti. Skalnaté hory obývají svišti, horské kozy a výjimečně medvěd grizzli. Řeky jsou plné štik a pstruhů a na severozápadě i lososů. Pobřežní oblasti na jihovýchodě jsou domovem aligátorů, kajmanů, mořské krávy a hodně druhů želv. Pobřeží je obýváno lvouny, lachtany a pelikány.

 

Střední Amerika je pomyslná část amerického kontinentu. Střední Amerikou se obvykle označuje území sedmi nezávislých států GuatemalaBelizeHondurasSalvador,NikaraguaKostarika a Panama. Střední Amerika se považuje za součást Severní Ameriky.

Střední Amerika má rozlohu přibližně 525 000 km². Šířka pevniny mezi Tichým oceánem a Karibským mořem se pohybuje od 48 km do 563 km. Pro Střední Ameriku je charakteristický vulkanismus a častá zemětřesení. Střední Amerika leží z větší části na Karibské tektonické desceRostlinstvo a živočišstvo je podobné spíše rostlinstvu a živočišstvu Jižní Ameriky.

Pojem Střední Amerika podle různých definicí zahrnuje různé státy. V češtině je Střední Amerika chápána jako území mezi Mexikem a Kolumbií (7 nezávislých států). Pro toto území existují cizojazyčné výrazy Central America (anglicky), América Central (španělsky) nebo Zentralamerika (německy). Pro těchto 7 států by tedy mohlo používat výrazu Centrální Amerika. Výrazem Střední Amerika bychom mohli pojmenovat souhrnně území Mexika, Střední (Centrální) Ameriky a Karibiku (některé definice ale Karibik do Střední Ameriky nezačleňují).

File:Centralamerican-subcontinen.png

 

Převzato z internetu a upraveno autorem internetových stránek